Deniz Çoban: Normal şartlarda bu hakeme tekrar maç vermek akıllıca durmuyor

Süper Lig’in 30. haftasında Galatasaray deplasmanda Alanyaspor’u 4-1 mağlup ederken, eski hakem Deniz Çoban, karşılaşmanın hakemi Abdülkadir Bitigen‘in son yönettiği Fatih Karagümrük-Fenerbahçe maçındaki performansından sonra bu mücadeleye vermenin akıllıca durmadığını söyledi.

Deniz Çoban yayıncı kuruluş beIN Sports’ta yayınlanan Trio programında şunları söyledi: “Girizgahı yaparken programa Abdülkedir Bitigen’in son yönettiği Fatih Karagümrük – Fenerbahçe maçından dem vurdunuz. Gerçekten de o maçtaki Abdülkadir’in performansı, bir FIFA hakemine yakışmayacak bir performanstı. Valencia’nın bir penaltı beklediği pozisyon vardı. Onu dışarıda bırakalım. Spesifik o pozisyonu da konuşmayalım. Onun dışında gösterdiği, göstermediği kartlar…

Mesela bir hakem atışı yapmıştı. O sırada sakatlanan, oyuna yeni giren oyuncu varken onların pozisyon almasını beklemeden falan… FIFA hakeminin yapmayacağı şeylerdi. Sanki sahada hiç yokmuş gibiydi.

“Normal şartlarda bu hakeme maç vermek akıllıca durmuyor”

Normal şartlarda bu riske girip bu hakeme tekrar maç vermek çok akıllıca durmuyor. Neden? Hakem zaten, “Benim performansım yeterli değil” diyor. Bunun yanında siz bir hakem atayıp onu mutlu edersiniz, beraberinde 4-5 tane hakemi mutsuz edersiniz. Eminim bu hafta maç alamamış hakemlerin tamamı, “Abdülkadir Bitigen, o performansından sonra maç alıyorsa ben neden alamıyorum?” diye düşündüler. Böyle bir anlaşılmaz atamanın arkasından hakemin de sahada aslında çok moralli olmamasını da beklerdim. Çünkü öyle bir başarısız maçtan çıkmış, üzerine maç almış.

“O maçın izlerini kafasından silmiş”

Fakat Abdülkadir Bitigen, o maçın izlerini kendi kafasında silmiş belli ki. Bu maça çok daha iyi başladı, çok daha iyi götürdü. O maçta vasatın altındaydı, bu maçta vasatın üzerine çıkmayı başardı. Bu da Abdülkadir Bitigen’in tecrübesine yakıştı. FIFA kokartlı bir hakem, kötü yönettiği bir maçı arkada bırakmış ve daha zorlu bir maça kendini iyi hazırlamış. Öyle gördüm. O anlamda tebrik ediyorum.

TIKLAYIN | Spor yazarları Galatasaray-Alanyaspor maçını değerlendirdi: Alanyasporlu yöneticilerin, “Siz buraya kadar gelmeyin, bir sonraki maça hazırlanalım” demeleri lazımdı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*