Sudan’da çatışmalar sürüyor: AB Büyükelçisi konutunda saldırıya uğradı

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da ordu ve paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDG) arasındaki çatışmalar dördüncü gününde devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Sudan Özel Temsilcisi Volker Perthes’in açıklamasına göre, çatışmalar nedeniyle 185 kişinin hayatını kaybetti ve bin 800’den fazla sivil ve asker yaralandı.

AB: BÜYÜKELÇİMİZ KONUTUNDA SALDIRIYA UĞRADI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabından çatışmalara ilişkin açıklama yaparak Sudan’daki AB Büyükelçisi’nin konutunda saldırıya uğradığını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, “Birkaç saat önce Sudan’daki AB Büyükelçisi kendi konutunda saldırıya uğradı” diyen Borrell, bunun Viyana Sözleşmesi’nin ağır bir ihlali olduğunu belirtti. Borrell, “Diplomatik tesislerin ve personelin güvenliği, Sudan makamlarının birincil sorumluluğu ve uluslararası hukuk uyarınca bir yükümlülüktür” dedi.

AB yetkilileri de Hartum’daki AB diplomatik misyonunun güvenlik durumunun değerlendirildiğini, şu aşamada tahliye kararı olmadığını, büyükelçinin görevinin başında olduğunu bildirdi.

2 YAŞINDAKİ ELİN ÇATIŞMALARDA HAYATINI KAYBETTİ

Sudan’da ordu ile HDG mensupları arasında süren çatışmalarda Türiyek vatandaşı Kubilay Dadük’ün 2 yaşındaki kızı Elin de hayatını kaybetti. AA’nın haberine göre, çatışmalarda başkent Hartum’un Riyad ve Burri semtlerinde bulunan bazı binalar da isabet alırken, Burri semtinde Dadük’ün evi de yaşanan çatışmalarda zarar gördü.

Dadük’ün evine isabet eden roketler nedeniyle 2 yaşındaki kızı Elin hayatını kaybetti. Dadük ve eşinin yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI TARAFLARLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Sudan Silahlı Kuvvetleri Komutanı General Abdel Fattah el-Burhan ve Hızlı Destek Güçleri Komutanı General Muhammed Hamdan Dagalo ile ayrı ayrı görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “(Bakan Blinken) savaş nedeniyle etkilenenler için insani yardımın ulaştırılmasına, Sudanlı ailelerin yeniden bir araya getirilmesine ve uluslararası toplumun Hartum’daki varlığının güvence altına alınmasına izin vermek için ateşkesin sağlanmasının aciliyetini vurguladı” denildi.

SİSİ: SUDAN’DA YAŞANANLAR İÇ MESELE, MÜDAHALE EDİLMEMELİ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise Sudan’daki gelişmeler hakkında açıklama yaparak, “Sudan’daki Mısır kuvvetlerinin hedefi yalnızca eğitim vermektir, taraflardan birinin lehine diğerinin aleyhine destek vermek değildir. Sudan’daki olaylar bir iç meseledir müdahale edilmemelidir” ifadelerin, kullandı.

Sudan’da yaşananların ülkenin bir iç meselesi olduğunu söyleyen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, krizin sonlandırılması için müzakereler yapılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

‘ORDU KOMUTANI BURHAN HDG’Yİ FESHETME KARARI ALDI’

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDG’nin feshedilmesi ve ‘devlete karşı isyancı güç’ ilan edilmesi kararı aldığını ve buna göre davranılacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “15 Nisan 2023 Cumartesi günü başlayan talihsiz olayların, HDG’nin Sudan Silahlı Güçleri’ne karşı başkentin bazı noktalarında ve farklı kentlerde isyan etmesinden kaynaklandığını kamuoyuna ve uluslararası topluma açıklamak istiyoruz” ifadesi kullanıldı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*