Merkez’den KKM İçin Faiz Kararı: Sınır Kalktı! KKM Faizinde Bankalar Serbest Düşüşe Geçebilir

Kur Korumalı Mevduat (KKM) için kararlar birbirini izlerken, sona yaklaşılıyor sinyalleri devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) KKM’de yeni bir düzenlemeye daha imza attı.

TCMB’den gelen son talimatta TL dönüşümlü KKM’de asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı.

Mevduat faizlerinin yükselişiyle görülen bu hamlede, bankaların TL dönüşümlü KKM’de TCMB’nin belirlediği politika faizinin altında bir oranda faiz verebilmesinin önü açılmış oldu.

Yeni ekonomi yönetiminin KKM’de sonlandırmaya yönelik hamlelerinde, geçen aylarda da menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında düzenlemeler yapılmıştı.

KKM’nin TL mevduat sayıldığı TL payı rasyosu kaldırılmış, yerine TL mevduatın toplam mevduat içindeki payının artmasına yönelik yeni bir TL payı rasyosu getirilmişti.

Başka bir düzenlemede de TL’ye geçişlerin hızlanmasıyla aylık yüzde 2 olan TL payı artış hedefi, yüzde 2,5’e çıkarılmıştı.

6 aya kadar vadeli KKM hesaplar için de ZK oranı yüzde 15’ten yüzde 25’e çıkmıştı.

BDDK verilerine göre, KKM büyüklüğü 15 Eylül haftasında 26 milyar TL düşüşle 3,31 trilyon TL, dolar bazında da 123 milyar doların altına gerilemişti.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan da 2024 yılında dezenflasyonu tesis etmeye yönelik yol haritasını kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söylediği konuşmasında TL varlıklara dikkat çekti.

Erkan, ‘İİT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu Toplantısı’ açılış konuşmasını yaptı.

Erkan yaptığı açıklamada, son dönemdeki düzenlemelerin Türk lirası mevduat payının arttırılmasını hedeflediğine işaret etti.

Erkan, ‘Öncü göstergeler, yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki Türk lirası varlıkların payını artırmaya başladığına işaret etmektedir. Türk lirası varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız. ‘ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir