Milliyetçilerin karargahı bile destekliyor: 1 Mayıs’ta Taksim’de

Milliyetçi kimliğiyle tanınan Yeniçağ gazetesi DİSK’in 1 Mayıs kararını birinci sayfadan verdi. Yeniçağ haber “Kazancı Yokuşundan ‘1 Mayıs’ta Taksim’de Buluşalım’ Çağrısı” başlığını attı. İstanbul’un üç farklı noktasında emek ve meslek örgütleri, geçmiş 1 Mayıs kutlamalarında yaşamını yitirenleri andı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin gerçekleştirdiği anmaların ilki 11.00’de Kazancı Yokuşu’nda gerçekleşti. Anma programı 12.00’de Şişhane ve 14.00’te Kadıköy’de devam etti. Anmalarda hayatını yitilenler için karanfil bırakılırken bu seneki 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanılacağının altı çizildi.

Emek ve meslek örgütleri 1977 1 Mayıs’ında yaşamını yitiren 34 kişinin anısı için Kazancı Yokuşu’nda bir araya geldi. Yokuşa karanfiller bırakıldı. Sendika ve oda temsilcileri anmada gerçekleştirdikleri konuşmalarda, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olma çağrısında bulundu.

BİR ELDE KARANFİL BİR ELDE AYM KARARI
İlk olarak söz alan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hayatını kaybedenleri anarken 1 Mayıs’ta alanlarda olma çağrısında bulundu, “1 Mayıs’ta alanlarda olmak ekmeğine, emeğine sahip çıkmak demektir” dedi.

Çerkezoğlu, Taksim Meydanı’nın gerek Türkiye gerek dünya çapındaki 1 Mayıs kutlamaları açısından sembolik bir değere sahip olduğunu kaydetti. Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasının hukuksuz olduğunu kaydeden Anayasa Mahkemesi kararını eline alarak, “Bu 1 Mayıs’ta tüm işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri, 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak isteyen herkesi, bir elinde karanfil, bir elinde bu mahkeme kararıyla Taksim’e yürümeye çağırıyoruz” dedi. Çerkezoğlu, sözlerini “Anayasa Mahkemesi kararına sahip çıkmak anayasaya sahip çıkmaktır, anayasal düzene sahip çıkmaktır, memlekete sahip çıkmaktır. Ve anayasaya sahip çıkmak, dün olduğu gibi bugün de herkesten daha fazla Türkiye işçi sınıfının görevidir. Mayıs günü tüm işçi emekçileri, tüm sınıf kardeşlerini göreve çağırıyoruz” diyerek sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir