SÖZCÜ yazdı AKP’li belediye o anlaşmayı iptal etti

Filistin’e İsrail tarafından yapılan saldırılarından dolayı, boykot kararı alan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, belediye tesislerinde İsrail ürünlerinin satılmayacağını ve kullanılmayacağını açıkladı.

Başkan Güler, İsrail ürünlerini yasaklandığını duyururken, belediye iştiraki olan OREN Ordu Enerji ile İsrailli şirket Eco Wave Power (EWP) firması arasında geçen yıl dalgadan enerji üretmek için yapılan 150 milyon dolarlık anlaşmanın devam ettiği ortaya çıktı.

Başta CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel olmak üzere CHP’li belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar belediyeye tepki gösterdi.

ANLAŞMAYI TEK TARAFLI İPTAL ETTİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrailli şirketle imzalanan “Deniz Dalgasından Elektrik Elde Edilmesi ve Pilot Uygulama Projesi” adlı sözleşmenin feshedildiğini açıkladı.

Belediye iştiraki şirket tarafından yapılan açıklamada, “OREN A.Ş. Yönetim Kurulu 17/10/ 2023 tarihinde yaptığı toplantıda, şirketimiz ve İsrail menşeili ECO WAVE POWER LTD. ŞTİ. arasında 3 Haziran 2022 tarihinde imzalanan, Ordu ili sınırları içinde 77 MW kapasiteli ve yatırım değeri 150 milyon dolar olan “Deniz Dalgasından Elektrik Elde Edilmesi ve Pilot Uygulama Projesi”ni içeren sözleşmenin, tek taraflı olarak fesih edilmesi hususuna oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir